فن آوري اطلاعات و ارتباطات

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است مهدی شیری

امضا دیجیتال

امضا دیجیتال چیست؟

اینترنت سرشار از افراد متقلبی است که می توانند اطلاعات شما و سازمانتان را بدون آنکه شما متوجه شوید بدست آورند و اگر هم اطلاع پیدا کنید  دیگر دیر شده است.

فروشندگان امضاء دیجیتال مانند شرکت verisignمی توانند در معتبر سازی مراحل معامله به شما کمک کند. وقتی هویت شخص که شما با آن معامله می کنید شناسایی شده باشد شما با خیال آسوده معامله می کنید و اگر سوء استفاده ای  در این معامله صورت گیرد تعقیب و  پیگیری آسان خواهد بود و تضمین می شود.

Spam (نامه های دیجیتالی که ناشناس هستند) مکانی است که داشتن امضاء دیجیتالی و استفاده از پلیس شبکه برای تعقیب مکان سازمان یافته سوء استفاده را ضروری میداند.

در بعضی از کشورها داشتن امضا دیجیتال برای انجام قراردادهای تجاری امری قانونی است و امروزه استفاده از آن برای ایجاد امنیت در کار تجارت بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است .

آی دی های دیجیتالی چه هستند ؟

آی دی امضا دیجیتال یا گواهی برنامه نویسی کامپیوتر ، فایلی است که روی کامپیوتر شما نصب می شود .

امضا دیجیتال برای تائید هویت شما و کاربر طرف حساب شما بوسیله برنامه هایی روی اینترنت اجرا می شوند .

امضا های دیجیتال با امضاهای الکترونیکی ادغام شده اند . امضاهای الکترونیکی کپی اسکن شده ای از امضا دستی است .

چه موقع شما به بررسی هویت نیاز دارید ؟

امروزه راههای جدید تحقیق و بررسی هویت کاربر در امر تجارت بسیار رشد کرده است.بیو متریک ، دیگر روشهای فرمول بندی شده ، ترکیب شدن صنعت و تکنولوژی اطلاعات .

رئیس یک شرکت زیست شناسی ژاپنی مکانیزم توسعه یافته و جدید کشف کرده است که DNA  شما را در یک خودکار قرار می دهد و شما یک امضا می کنید و آن بصورت دیجیتالی اسکن و کپی می شود .این سند ثبت می شود و برای بررسی و تجزیه و تحلیل اعتبار و صحت موضوع در آینده استفاده می شود.

هنگامی که شما در هویت کاربر طرف حسابتان شبهه ای می بیند و یا اطلاعات شخصی خود را در معرض خطر می بیند ، نیاز است که هویت کاربر مورد بررسی قرار گیرد . اطلاعات شخصی مانند کارت شناسایی و جزئیاتش و اطلاعات بانکی باید امن نگهداشته شوند . استفاده از امضا دیجیتال به عنوان لایه امنیتی شناخته شده است .

بعضی از بانک های خارجی از مشتریان خود درخواست می کنند که برای شناسایی هویت خود حتما از امضا دیجیتال استفاده کنند.

همچنین در ایمیل هم میتوان از امضا دیجیتال  استفاده کرد . این عمل سبب می شود که فرستنده ایمیل مشخص شود و هرگونه سو استفاده از آن نیز معلوم گردد .

در بسیاری از مواقع وقتی شما خرید اینترنتی میکنید ، مطمئن نیستید که از فروشندگان قابل اطمینان از موسسه های معتبر  خرید می کنید . امضا دیجیتال درستی و قانونی و رسمی بودن فروشندگان اینترنتی را به شما تضمین می کند . امضا دیجیتال به شما اطمینان خاطر میدهد شرکتی که شما با آن معامله ای انجام داده اید با مجوز به ثبت رسیده است و بخش های مختلف معامله نیز ضمانت شده است .

دلایل استفاده از امضا دیجیتال:

امضا دیجیتالی بوسیله شناسایی و ارزیابی کاربر تضمین میکند که طرف معامله کسی است که باید باشد .این عمل بوسیله ترکیب کردن گواهی نامه و مشخصات دیجیتالی تائید میگردد .

امضا های دیجیتالی تضمین جامع بودن اطلاعات را به مشتری می دهد و در عین حال مشخص می کند که معامله بصورت تصادفی یا از روی غرض ورزی تغییر داده نشده است ، این عمل بصورت پنهانی صورت می گیرد .

امضا های دیجیتالی مشخص می کنند که پیام ها قابل اطمینان هستند و فقط کسانی که اجازه دریافت آن را دارند ، می توانند از آن استفاده کنند .

امضا دیجیتال همچنین زمان و تاریخ دقیق پیام را مشخص می کند تا فرستندگان و گیرندگان زمان درست پیام فرستاده یا دریافت شده را انکار نکنند .

اجزای تشکیل دهنده امضا دیجیتال:

1 – کلید عمومی شما : در این قسمت شما می توانید یک کپی و سیستم بررسی اطلاعات را داشته باشید .

2 – اسم و آدرس ایمیل شما : این قسمت شامل اهداف ارتباط اطلاعاتی و توانمند ساختن بیننده برای تشخیص جزئیات است .

3 – تاریخ انقضا کلید عمومی : این بخش برای مطمئن شدن از مسئله که در طولانی مدت سوء استفاده ای از آن نشده است ، ایجاد گردیده است و پس از بررسی امضا دیجیتال دوباره راه اندازی می شود .

4 – اسم شرکت : در این بخش شرکتی که امضا دیجیتال به آن تعلق دارد ، مشخص می شود .

5 – شماره سریال تعدادی از آی دی های دیجیتالی : این قسمت شامل رمز واحدی است که به همراه امضا برای بررسی هویت اضافه شده است .

6 – امضا دیجیتال اجازه ورود : امضائی است که برای کاربر فرستاده شده است و اجازه ورود را به آن می دهد .

فرآیند بررسی صحت و اعتبار امضا دیجیتال :

کاربر A یک سند مشخص برای کاربر B  می فرستد .

برای بررسی امضاء روی سند ، کاربر B ابتدا درخواستی را مبنی بر اجازه استفاده از کلید عموممی برای بررسی امضا روی مشخصات کارب Aرا دارد.     رمزبندی موفق امضا ثابت می کند که اجازه استفاده از امضا داده شده است . بعد از آنکه امضا رمزبندی شد ، نرم افزار کاربر B می تواند موقعیت مناسب کاربرA و اجازه وارد شدن را بررسی کند و همچنین بررسی اینکه اطلاعات درباره هویت کاربر A تغییر نکرده است. سپس نرم افزار کاربر B رمز عمومی را گواهی و استفاده آن را برای بررسی کاربر A انجام می دهد. اگر رمز عمومی کاربرA رمزبندی شود ، امضا بخوبی شکل گرفته است . سپس کاربر B مطمئن می شود که امضا ساخته شده را کاربر A با وارد کردن رمز شخصی استفاده می کند و اجازه گواهی باید با رمز عمومی ارتباط داشته باشد. اگر امضا بدست آمده معتبر باشد ما متوجه خواهیم شد که افراد متقلب و هکرها نتوانسته اند محتوای امضا دیجیتال را تغییر بدهند.

اهمیت باطل کردن امضا دیجیتال :

زمانی که شما احساس کنید که لمضا دیجیتالتان در معرض خطر دارد ، باید آن را باطل کنید. هنگامی که یک امضا دیجیتال باطل شده است ، کاربری که به رمز باطل شده نیاز دارد باید شناسایی شود ، تا اگر یک رمز اشتباها باطل شده باشد پیگیری های قانونی انجام شود. رمزهای ایجاد شده برای امضا دیجیتال بخش های طولانی از بیت ها هستند که می توانند به عنوان الفبای کارکترهای عددی نمایش داده شوند ، این کار باعث می شود که فهمیدن رمز امضاهای برای افراد دیگر کاملا غیر ممکن باشد . این رمزها باید در نهایت به روش مناسب یعنی قابل انتقال و حفاظت و حفاظت شده ، ذخیره شوند .اگر امضا دیجیتال با ضمانت تحویل داده شود ، تقاضا کنندگان ارتباط خود را قطع نخواهند کرد . دانستن هویت اعضای دیگر یکی از راههای کسب سود تضمین شده است . بیشتر تکنولوژی های رایج برای نگهداری اطلاعات کامپیوتر مانند Stroge ارزان هستند . کارتهای هوشمند ، bois chips ، تراشه های واسط سخت افزار و نرم افزار ، eprom  می تواند در کابل مودم یافت شود و یا شکل های نخستین امضا دیجیتال که به عنوان تشخیص هویت کاربر عمل می کند.هیچ شکلی از تشخیص هویت تا این زمان به اندازه امضا دیجیتال برای شناسایی هویت و تائید کاربر برای ورود به اینترنت استفاده نشده است .

نتیجه گیری :

بررسی و تحقیق درباره هویت کاربر بزرگترین کاری است که بر روی اینترنت صورت گرفته است . شناختن یک کاربر یا مشتری با تمام ویژه گیهای کلی آن حاکی از این مسئله است که امروزه تجارت الکترونیکی شکل گرفته است. باید بدانیم که تکنولوژی امضا دیجیتال امروزه بوجود آمده است و یادگیری مهارت های آن ما را در امر تجارت در مناطق مختلف جهان کمک می کند. در پایان امیدوارم که این مقاله دید کلی را در مورد امضا دیجیتال و چگونگی کارکرد آن را به شما ارئه داده باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:48  توسط مهدي شيري  |